YURTSAN ATAKAN’IN ‘dandik’ TANIMINA TEPKi

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Yurtsan Atakan’ın Eurovision Şarkı Yarışması’nı ‘dandik’ bir yarışma olarak belirttiği ve Kenan Doğulu’yu eserin dili konusundaki açıklamaları nedeniyle eleştirdiği 29 Aralık tarihli köşe yazısına OGAE üyesi bir arkadaşımızdan yanıt geldi.

Eurovision fanlarının ortak duygularını içeren açıklamada yarışmanın tüm Avrupa tarafından sahiplenilen önemli bir organizasyon olduğu ve 2007’de 52.sinin düzenleneceği hatırlatıldı; ayrıca Eurovision hayranlarının tüm kırıcı ve moral bozucu yaklaşımlara rağmen Kenan Doğulu’ya tam destek verecekleri kaydedildi.

Yurtsan Atakan’ın ‘Kenan Rumca okusun’ alt başlıklı bugünkü köşe yazısı: http://kelebek.hurriyet.com.tr/yazarlar/5692691.asp?yazarid=52&gid=102

Yurtsan Atakan’a gönderilen okur yorumundan bir bölümü aşağıda okuyabilirsiniz:

Bu nasıl ‘dandik’ bir yarışmadır ki Sertab Erener döneminde dil tartışmaları nedeniyle başlayan eleştiri tartışmalı gündem, Gülseren’de de, Sibel Tüzün’de de devam etmiş ve bu yıl Kenan Doğulu’da etkisini sürdürmüştür.

Bu nasıl ‘dandik’ bir yarışmadır ki girmek için takla üstüne takla attığımız Avrupa Birliği ülkelerinin resmi yayın kuruluşu EBU her yıl hayal edemeyeceğiniz bir bütçeyi bu yarışmaya ayırmaktadır. Bu nasıl ‘dandik’ bir yarışmadır ki Almanya, İsveç, İrlanda gibi ülkelerde o gece rating ve oy patlaması yaşanmaktadır.Bu nasıl ‘dandik’ bir yarışmadır ki Sezen Aksu’lar, Ajda Pekkan’lar, Candan Erçetin’ler, Kayahan’lar, MFÖ’ler, Sertab Erener’ler, Kenan Doğulu’lar, Demir Demirkan’lar bu dandikliğin bi parçası olma utancına(!) sahip olmaktadırlar.Bu nasıl ‘dandik’ bir yarışmadır ki Hürriyet gazetesinin İnternet sitesinde Eurovision ile ilgili her haber en çok okunan ilk 10 haber listesine girmekte ve yirmiden aşağı olmayan okuyucu görüşleriyle gündeme oturtulmaktadır.Bir organizasyonu beğenip beğenmemek elbette şahısların kendi takdiridir, ama kullanılan önad yani ‘dandiklik’ gerçekliği değil, önyargılığı temsil etmektedir.

Özel televizyonlarda yayınlanan BBG’ler, popstarlar, topstarlar rüzgar gibi gelip geçiyorken beğenilmeyen Eurovision 52.kez dünya kamuyounun karşısına çıkıyor. Hem de hiç kesintiye uğramadan. Dolayısıyla “dandiklik” kavramının yeniden gözden geçirileceğini umuyorum.

Dil konusu hakkındaki görüşlerim, sizlere de ulaşacak olan kulübümüzün basın bülteninde ayrıntısıyla açıklanmıştır. Sayın Kenan Doğulu defalarca açıklama yapmış olmasına rağmen bir gazeteci olarak popülizme başvurmuş olmanızı yadırgadığımı da söylemeden geçemeyeceğim. Türk Dil Kurumumuzun sayın başkanını da polemiklere girmeyip müziğin evrenselliğine, sanata ve sanatçının özgür seçimine saygı duymaya çağırıyorum. Türkçe’nin Kenan Doğulu’nun yarışmaya İngilizce katılmasından ya da Türkçe katılımla ilgili görüş bildirmesinden çok daha büyük yaşamsal sorunları vardır, sanırım bu hepimizin malumudur.

Sanatçılar kolay yetişmiyor, ama görülüyor ki gözlerinin yaşına bakmadan kolaylıkla harcanabiliyor.

Moral bozucu ve kırıcı tüm yaklaşımlara rağmen Kenan’ın ve Türk ekibinin sonuna kadar yanındayız!

Reklamlar

YURTSAN ATAKAN’IN ‘dandik’ TANIMINA TEPKi” üzerine 9 yorum

 1. YURTSAN ATAKAN bey’i (ornegin)Helsinki’ye goturebilsek ve kendi gozleriyle bu yarismanin ruhunu gorse ve bedenen hissetse yazdiklaridan utanirdi.

  Bu arada yazi çok basarili, tebrikler !

  Beğen

 2. o beyfendiyi(beyfendi demeye utanıyorum)şahsiyeti şiddetle kınıyorum terbiyesizlik bu kadar da olmaz ki yazı süper olmuş tebrikler

  Beğen

 3. bunlarda yazar oldu ya ülkemize yazık !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  nefretlik insanlar asıl dandik sizlersnz

  Beğen

 4. Bu Atacan Bey teknoloji falan yazmıo muydu birden nası müzik uzmanı olmuş bize de söylesin… Biri popülizm mi dedi 😛

  Beğen

 5. Yılda bir kez yapılan bir yarışma için, gereksiz bir açıklama, bu sonradan yazar olan kişiler,popüler konularda eleştri yaptıklarında daha fazla okunacaklarını iyi öğrenmişler.
  Mayıs ayına gelene kadar ülkemizi çok daha fazla ilgilendiren konular var Sayın “yazara” bu konularda yazılar yazmasını tavsiye eder, yazdığı yazıyı bir kez daha okumasını rica ederim. İyi ki varsın Eurovision, bizlere bazı sanatçıları erken tanıma fırsatı verdin…

  Beğen

 6. okumuşu cahili zengini fakiri hiç farketmiyo,insan gerikafalı olunca ve okunmak için komik komik şeyler yazınca bu duruma düşüyo.ne yapcan bunlar da böle popüler oluyo.şahsen ben bu adamın adını yeni duydum mesela böyle bişe yazılmasaydı duymıyacaktım

  Beğen

 7. bence tamamen şohret olmak için yazılmış bir yazı yılda bir kere yapılan ve birçok ülkenin temsil edildiği bir yarışma için bu yazıları HİÇ KİMSE SÖYLEMEZ

  Beğen

 8. BÖYLELERİ NASIL YAZAR OLUYOR ŞAŞIYORUM DOGRUSU.BU Bİ BAKIMA TERÖRE GİRER.ATAKAN BEY YAZAR OLACAGINA CEVABI VEREN ARKADAŞ YAZAR OLMALIYMIŞ.YAZI ÇOK GÜZEL OLMUŞ.BÖYLE YAZARLARI KINIYOR VE KENAN DOGULUYA SONSUZ BAŞARILAR DİLİYORUZ.TÜM TÜRKİYE ARKANDAYIZ KENAN.AYRICA DANDİK Bİ YARIŞMA OLSAYDI SİYASET KARIŞMAZDI BU KADAR BÖYLE DANDİK Bİ YARIŞMAYA.

  Beğen

 9. Bu nedemek ya?Acaba bu yazıyı yazan yazar kendini çok mu mükemmel görüyo.Belirteyimki oda TÜRKİYE de yaşıyo.Dandik diyerek hem ülkesini çamur atmış hemde usta sanatçılarımıza.Onlar eurovisionda Türkiye adına yarıştılar.Şimdi eurovision a katılan sanatçı arkadaşlar Türkiye adına katılarak dandikmi oldular.Hadi onu geçin acaba o katılsayda adamın biri dandik felan diye gereksiz bişeyler yazsaydı o kişinin ülk kötüleseydi hoşunamı giderdi.Bence böyle lüzumsuz yazı yazanlar dandiklik yapar kendi çapında bişeyler yazdığını,gündemde kaldığını,ilgi çektiğini zannederler aslında bunun gıcıklıktan dikkat çekmeye çalışmaktan başka bir açıklaması yoktur.

  Beğen

Fikrinizi Lütfen Bizimle Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s