Ahmet Hakan & Serdar Ortaç POLEMİĞİ

Serdar Ortaç’ın Kenan Doğulu’yu destekleyen açıklaması Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan’ın ilgisini çekmiş ve Hakan, Ortaç’ı çelişkili davranmakla suçlamıştı. Ahmet Hakan’ın iddialarına Serdar Ortaç’ın yanıtı gecikmedi…

Herşey Serdar Ortaç’ın web sitesi aracılığıyla Kenan Doğulu’ya Eurovision yolculuğunda destek vermesiyle başladı. Hürriyet Gazetesi yazarı 01 Ocak 2007 tarihli “Serdar Ortaç ile Hesaplaşma” alt başlıklı köşe yazısında Serdar Ortaç’ı Kenan Doğulu’ya destek verirken Ahmet Kaya’ya yaptıklarını unutmakla itham etmişti.

Diyorsunuz ki:“Kenan İngilizce şarkı ile Türkiye’yi temsil edecek diye bu kadar tepki gösterilir mi kardeşim! İngilizce dünyanın resmi dili olmuş, çocuk ne yapsın?”Yahu Serdar kardeş…Bilmem hatırlar mısınız?Hani bir zamanlar Ahmet Kaya diye bir sanatçı yaşardı bu topraklarda.Adamcağız, sizin şu magazin aleminde aldığı bir ödülün ardından Kürtçe klip çekeceğini söylemişti de ortalığı velveleye vermiştiniz.Hani sen dahil birçok arkadaşın adamcağızın üzerine çatal bıçak bile fırlatmıştı.

Serdar kardeşim

Kenan’ın “Türkçe’de ısrar etmek geri kafalılık” sözüne destek çıkarken bilmem o olayı anımsadınız mı?

Kenan’ın İngilizce söyleme özgürlüğüne sonuna kadar sahip çıkarken, acaba rahmetli Ahmet Kaya’nın Kürtçe söyleme özgürlüğüne karşı yaptığınız nobranlıktan dolayı pişman mısınız?

Gerçi iş işten geçti ama yine de bir pişmanlık belirtseniz, tutarlılık adına iyi bir şey yapmış olmaz mısınız?

Bunun üzerine Serdar Ortaç, Ahmet Hakan’a bir yanıt gönderdi ve Hakan 3 Ocak 2007 tarihli köşe yazısında bu yanıta aynen yer verdi:

Şöyle diyor Ortaç: “O gece Ahmet Kaya’ya yönelik protestolar başlarken ben şarkı söylemeye hazırlanıyordum. Ne yazık ki rahmetlinin üzerine çatal bıçak fırlatanlar olmuştur. Bunun son derece yanlış bir protesto şekli olduğunu düşünüyorum. Ancak yapmadığım bir şeyden dolayı eleştirilmeyi kabul edemem. Benim elim çatal bıçak fırlatmaz, sadece mikrofon tutar. Şunu da hatırlamalısınız ki, o dönemde Kürtçe tartışmalarına şimdi olduğu gibi ılımlı yaklaşımlar mevcut değildi. Eminim ki o salondaki birçok kişi bugün daha farklı ve olumlu düşünüyorlardır. Ancak 2007’de yapılacak bir şarkı yarışmasında İngilizce dilinin kullanılmasının tercih edilmesine verilen destek ile 1999’da yapılmış bir ödül töreninde Kürtçe diline destek verilmesinin aynı kefeye konması doğru mudur? Ben sadece bir meslektaşıma, kendi bildiğim konu ile alakalı yardımcı olmak için ’Bırakın Kenan hangi dilde söylemek istiyorsa söylesin’ dedim. Ama üzgünüm. Beni gençliğimde şarkıları ile ağladığım, ’Saçlarına yıldız düşmüş koparma anne’ deyişine hayran olduğum bir adamın düşmanı gibi göstermek istedikleri için üzgünüm.”

Ahmet Hakan’ın 01 Ocak tarihli yazısı: http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=5705450

Ahmet Hakan’ın 03 Ocak tarihli yazısı: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/5712540.asp?yazarid=131

Serdar Ortaç’ın Kenan Doğulu’ya desteği: http://onikipuan.wordpress.com/2006/12/31/serdar-ortactan-kenana-destek/

Haber: Volkan Abur

Reklamlar

Ahmet Hakan & Serdar Ortaç POLEMİĞİ” üzerine 54 yorum

  1. o naptiki size bukadar üstüne geldiniz.sadece aslını söyledıgı için mi.?halk susarr ama sanatcı susmas bi kürtce sarkı soyledi ii niyetiyle hepimiz kardes degılmıyızzz sarkıyı söyle dı dıe türkıyeyımı böldü herkes atatürk ün yolunda ahmet baba nın dedıgı gıbı ‘benı ailemden,cocuklarımdan,arkadaslarımdan en önemlısı yurdumdan ayırmak için bir sebebmıydı bu sizi vicdanınızla basbasa bırakıyorumm”’SERDAR BEY rahatsınızdır umarım,,,

    Beğen

  2. AHMET HAKAN I KUTLARIM BÖYLE Bİ KONUYA DEİNDİGİ İÇİN SERDAR ORTAC DAHA DÜNKÜ ÇOCUKTUR O KİM AHMET KAYA KİM SERDAR ORTAC KÜRT HALKINA BÜYÜK YANLIS YAPTI HİÇ BİR SEREFLİ KÜRT AHMET ABİSİNE YAPILAN YANLISI UNUTMAYACAKTIR VE ELBET UYGUN ZAMNDA DA HESABINI SORACAKTIR KÜRT HEWALLERE VE FASİST OLMAYAN TÜRK DOSTLARIMA SELAM OLSUN…

    Beğen

  3. SERDAR ORTACIN KORUMASI DİE GECİNEN KASMER SEN SERDAR DENEN KASMERİN KORUMASIYSAN BÜTÜN KÜRT GENCLİGİ DE AHMET ABİSİ VE ONUN GİBİ YÜREKLİ KÜRT AYDINLARININ ARKSINDADIR ÖLE SANAL ORTAMDA BAYANLARA GİDER YAPMAKLA OLUYOR BU İSLER KLAWYE KABADAYISI SENİ AKILLI OL!!!!!!

    Beğen

Yorumlar kapalı.