TDK, Eurovision’a forum açtı…

kenanTürk Dil Kurumu, Eurovision’da Türkçe-İngilizce tartışmaları için sitesinde bir forum açtı. İngilizce karşıtlarının ağırlıklı olarak yazıştığı forumdaki yorumlarda rastlanan milliyetçilik dikkat çekici. Yarışmayı yakından takip eden ve İngilizce’nin avantajlı olduğunu düşünen Eurovision fanlarının bu forumlarda yarışmayla ilgili yapacağı yorumları ise merak konusu…TDK ’nın http://www.tdk.org.tr/tartisma adresli resmi internet sitesinde ‘Türkiye Eurovision’da başka bir dille temsil edebilir mi?’ başlığıyla açılan tartışma ilgi gördü. Türkçe şarkıyla katılım fikrinin ağırlık kazandığı forumda şu görüşler yer aldı:

Doğan Sarı: Katıldığımız yarışmada ülkemizin isminden başka bir unsur kalmıyor. “Şimdi de Türkiye’yi temsil edecek şarkıyı dinliyoruz” dediklerinde ülkemizi temsil eden sözlerin de bize ait olması lazım. Sömürge ülkesi miyiz ki kendi dilimizden başka bir dille katılıyoruz.

Nurgül Özoğul: Asla… Türkiye Eurovision’a mutlaka Türkçe yapıtla katılmalıdır. Türkçe dışındaki bir yapıtla yarışmaya katılmayı şiddetle kınıyorum. TDK’nın eleştirisini yerinde buluyorum. TRT’yi de kınıyorum

Mehmet Çağılcı: “Eurovision” bir yarışmadan öte manalar taşımaktadır. Devlet kurumu olan TRT’nin her ne sebeple olursa olsun yabancı bir dille katılması kabul edilebilir bir davranış değildir. Bu bir komplekstir.

Sevilay Eş: Adını dahi söylemekte zorlandığımız, şarkı yarışmasına yine ne yazık ki dil tartışması damgasını vurmuştur. Kendimize mi güvenmiyoruz, dilimize mi ya da bazı konularda başarı beklerken desteği neden yabancı dillerde arıyoruz?

Kaynak: Akşam

Reklamlar

TDK, Eurovision’a forum açtı…” üzerine 48 yorum

 1. Daha dune kadar, adam akilli bir internet sitesi olmayan tdk’nin ve hala islevselligi %100 degil iken, Turk vatandaslarina hizmetten aciz oldugu kadar hala Turkiye’nin Dil Kurumu’nun eksiklikleri olmasina ragmen..birde gelmis forum platformu açiyor. Bu ulke maalesef yanlis konulara odaklandigindan ilerleyemiyor.
  Ben TDK’yi kiniyorum !!

  Kenan Dogulu gider aslanlar gibi INGILIZCE soyler efendim. Hiç supheniz olmasin !!

  * 2000,2001,2002 senelerinde yari Turkçe yari ingilizce Turk Bayragimiz temsil edilirken SIZLER neredeydiniz??
  * Birgun Kurtçe, lazca, çerkezce temsil edilirsek.. bunu da mi kiniyacaksiniz?
  * Zenginligimiz Eurovision sahnesinde Muzikle olculur efendim. Lisan ise bu i$in susudur.
  * Statukocu bir zihniyet ile Eurovision temsilcimize sunni baski yaparak mi Turkçemizi kurtarmaya çalisiyorsunuz?

  Yaziklar olsun. Turkiye’nin daha onemli iç ve dis dinamikleri var iken medya’nin ugrastigina bakiniz —> TDK ise adam akilli isini yapsin !! Esc fanlarinin Eurovision sevgisini engelleyenlerin bir son bulmasini temmeni ederim.

  Ey guzel Allah’im, nelere kaldik ..
  pardon.. Alistik artik 🙂

  Sevgiler

  Beğen

 2. çok oturgaçlı götürgeç :)) ama keşke türkçe bir şarkıyla katılıp kazanabilsek çok çok daha güzel olurdu

  Beğen

 3. Ya sinir kirizi geciriyorum türkce olmali demezlermi bizi daha iyi anlatir demezlermi allahım geri kafaliliga bakarmısın zaten biz türküz orda turkish ? die kocaman bi yazi yazilcak ve sölenilicek allahım turkce sölesin guzeller icinden bir seni sectim die? kim anlicak bizlerden baska ordakiler sap gibi sarkısı dinlicekler ingilizce olmali kesİnlikle

  Beğen

 4. Ya tek KElimeyLe :))))) güLüyorum Cok komik insanlar var Yha ? La 25 senedir türk ce ilene katiliorduk 2003 te sertab ingilizce ilene katildi direk birinci oldu bu bakiş acisindan olaya direk giriş yapan yok neysmeiş 😛 türküz türkce sarkı olmali bizcen ne vericek halka fasa piso . ingilizce ilene katilsak nolucakkki sonucta türk iye kazandi denilcek neysem a.q

  Beğen

 5. İngilizce İngilizce İngilizce ? :))))))))))))))))))))))))) KeNan bu siteYle ilgilenİyorsan Şayet Ki seni taniyorsakta aptalca sHeyler yapcaq biri dilsin . send ingilizceden yanasin ama Yinede karar senin İyi düşÜn sibel ve ? gülserenin derecelerinide göz Önüne al ? türkce ilene katilmişlardi sibel tuzun ? ilk 10 ‘a bilene giremedi neden acaba :)) türkceyle katilmşti ;(( ajda pekkan ? semiha yanKi ve bir cok ismİni yazmadıgım sanaccı arkajdaslarımız var ONLAR NEDEN hic birinci olamadılar ;D neden sana bukadar yükleniyor bu türk halKi kenan 😉 yanındayız . güveNiyoruz sana

  Beğen

 6. [ İn gi Li z Ce ] OlmAli ( türkce Dil] !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Beğen

 7. ben de şebnem paker TÜRKÇE dinle ile nasıl 3. oldu onu merak ediyorum ayrıca sırbistan karadağ (lane moje) ve bosna hersek (lejla) in kendi dilleriyle katılıp nasıl 2. oldular onu da meark ediyorum demek ki yapınca oluyomuş dil:sırpça kimse bişey analdı mı hayır ama duyguyu çok güzel verdiler ve “şarkılar” tartışmasız güzeldi ruslana wild dance in yarısını rusça söyledi zaten ingilizce sözlerin bi anlamı yoktu ama farklıydı we güzeldi 2003 te sertabla kapışan belçika nın sanome si uydurma anlamsız bi dildi ama oyları topladı yani türkçe ingilzce meselesi diil bence olay allah aşkına ingilzce bi şarkıyı ilk dinleyişte anlayıp “way be ne güzel şeylerden bahsediyo dur ben buna oy atayım” mi diyecekler? güzel olan farklı olan ve duygu uyandıran kazanacak bu yüzden türkçe yi yerin dibine sokmayın ondan önce gelen çok başka şeyler var “kalite” gibi..

  Beğen

 8. Daha evrensel olup,anlaşılabilirliği artırmak için İngilizce olması taraftarıyım. Ancak yorum yazan bazı arkadaşlar; Türkçe’yi o kadar kötülemiş ki, -hatta dilimizde olmayan “q” “w” “sh” yi kullanarak- İnadına Türkçe katılsın istiyorum. “soueld” e katılıyorum Bozna ve sırbistan kendi dillerinde 2. liği aldılar.Dilin önemi yok önemli olan alt yapı ve müzik. Dil önemli olsaydı 2003 de Belçika olmayan bir dille -kimsenin anlamadığı-2. olmazdı hem de kıl payı farkla.
  Herkese bir önerim var işinizde olun. Kararı Kenan verecek…

  Beğen

 9. Dinle’nin 3. olmasından sonra köprünün altından çok su geçti.Sırbistan-Karadağ, Hırvatistan bu ülkeler dağılan Yugoslavya ülkeleri derece almalarında komşu oyları ve aynı dili konuşan ülkelrin payları çok fazla. 32 senedir belli dönemlerde bu yarışmaya katıldık ve en iyi derecemizi “ingilizce sözle ” aldık. demek ki bu işin sırrı bu. Kenan doğuluya bırakılmış olan bu karara da kimsenin karışması gerekmez. Şarkıyı yapacak söylecek olan O.

  Beğen

 10. eurovision artık şarkı yarışması filan diil siyasi bi olay bu yüzden ister ingeizce ister türkçe olsun “en iyi şarkı” olmadıkça türkiye ye türklerden başkası oy vermez en iyi derecemizi de “ingilizce söz” den çok daha öte sertab ın kaliteli çalışmasıyla aldık

  Beğen

 11. İngilizce diye neden bu kadar ısrar ediyorsunuz anlamadım.Önemli olan müziğinizi düzel yapmanız ve bunu en güzel bir biçimde sunmanız bu ikisini güzel yaptıktan sonra ingilizce diye bir şeye gerek kalmıcak zaten

  Beğen

 12. Türkçe olmamalı (1. olamayız, yoksa problem değil) ingilizce olsun diye ısrar eden arkadaşlar son 2 yıldır yapılan İĞRENÇ Türkçe şarkılara göre değerlendirme yaptı bence. bu yarışmada şarkının dilinden önce reklam ve görsellik önemli olmaya başladı. ayrıca almanya bile 3 yıldır ingilizce şarkıyla katılıyor. yine de ingilizce olamalı bence…

  Beğen

 13. BENCE İNGİLİZCE OLMALIDIR SONUÇTA BU YARIŞMA ULUSAL BİR YARIŞMADIR ULUSAL DİL İNGİLİZCEDİR.KİMSE YANLIŞ ANLAMASIN BEN TÜRKÇEYE KARŞI DEĞİLİM ULUSAL YARIŞMA OLDUĞU İÇİN İNGİLİZCE OLMALIDIR.SONUÇTA TÜRKİYE BİZ OY VERMEYECEĞİZ O VERECEKLER YABANCI BUNU DÜŞÜNMELİYİZ.

  Beğen

 14. yaaa……….. EYLEMi çok begeniorum ingilizce bi şarkı ile eylem katılsaydı mızmız mükemmel trt nasıl bi seçim yapıo anlayamıorum ki kenan doğuluda mükemmel ama profesyonel

  Beğen

 15. “kenan doğuluda mükemmel ama profesyonel” ne demek allah aşkına ya? :)))) İngilizce olmalı diyorum başka bişe demiyorum..

  Beğen

 16. kenan da zaten ingilizce katılacak ama yine de birinci olması çok zor bence avrupa sewmiyo türkleri bu kadar basit dengeleri değiştirecek kadar güzel bir şarkı olmadıkça hangi ülkenin hangi ülkeye kaç puan vereceğini herkes biliyor ya da biliyor mu acaba????

  Beğen

 17. şarkımızın ingilizce olmasını isteme nedenim ne kimseye yaranmak ne de dilimizden hoşnutsuz olmak.sadece sözleri dünyada daha fazla kişinin anlamasını sağlayıp keyifli bi gösteri sunmak ülkemiz için bi çeşit vazifeyse ingilizce şarkıyla katılımın daha mantıklı olduunu düşünüorum

  Beğen

 18. şarkısını ingilizce söylemelidir 😀 kesnlikle bizi bu şekilde daha iiiii temsil eder türkçe diyenleride kınıyorum tmm ? 😀 😀 😀

  Beğen

 19. şarkısını ingilizce söylemelidir daha iii bitr dereceye geliriz bu yüzdende kenan doğuluya başarılar diliyorum

  Beğen

 20. sarki ingilizce olmali!!!biz turkce dinliyoruz ve super diyebiliyoruz, onlar da anlasin ki super desinler. bak hep turkce turkce diyorsunuz da basariniz yok, sertab inglizce ile 1nci oldu athena 4uncu, hani sizin turkce soyleneler. bence kenan hakli birkain bu geri kafaliligi. ama her ne olursa olsun, kenan sana sonzuza dek guveniyoruz, sen kendini bize kanitladin simdi dunyaya kantitlama zamani geldi.
  yuru kim tutar seni…;)

  Beğen

 21. Ben de ingilizce bir parça ile katılınmasından yanayım. Müziği bir şekilde izleyenlere aktarabiliyoruz ve sözlerinde izleyenler tarafından anlaşılmasında yarar var… Fakat yukarıda yorum yazan bazı arkadaşları da kınamadan geçemiyeceğim. Yorumlarında kullandıkları o harfler türkçeye hiç yakışmıyor. Herşey yerinde kullanılmalı, Eurovision’da gerekli olan anlaşılmak ve evrensel bir dil olan ingilizce icra mantıklı bir unsur. Lakin burada yazdığınız yorumlar türkçedir ve elinizden geldiği kadar türkçeye uygun yazmalısınız. Belki TDK’ya bir tepki niteliğinde yazdınız.(öyle olmasını umuyorum) Türkçe sadece TDK’nın değil hepimizin unutmayalım!!

  Beğen

 22. kerem e katılıyorum q w x kullanmayın türkçeye sahip çıkalım amaaaa şarkı ingilizce tabi!!!!! ingilizceye de sahip çıkmak lazım nasılsa gelecekteki dilimiz sayenizde öldü türkçe şarkı ingilizce canım bırakın geri kafalılığı!!!

  Beğen

 23. Ben Isvecte yasayan bir türk vatandisiyim. 2004 e kadar Türkiye hep Türkce söyledide ne oldu? 2004te Sertab Erener geldi ve büyük sansasyon yaratti. Isvec bile onu sevdi, NIYE? Cünkü söyledigi sarkiyi anliyorlardi. Tamam Türkce hic bir zaman unutulmasin ama bir sarki yarismasinda bir sarki yabanci dilde söyleniyor diyor millet Türkceyi unutursa e pes yani…. Daha iyi bence. Kenan Dogulu agabey… Lütfen sarkiyi istedigin dilde söyle. Seni destekliyorum…

  Beğen

 24. bence kenan kesin kazanır şarkıının ingilizce ağırlıklı ancak içinde türkçe sözcüklerde olmalı.kenana başarılarrrrrr

  Beğen

 25. bence kenen doğulu şarkıyı ingilizce söylemelidir.bu sayede adamlar bizim ab’ye girmemiz kolaylaşır.Hemde
  bizi daha ii temsil eder. bir taşla iki kuş he nasıl fikir?????????karşı geleni kınıyorum sizinde oylamanıza sunuyorum.beeeeeeennccccceeeeee.İngilizce
  olmaaaaaaaaaaaaaalıııııııııııı!!!!!!!!!!!!:-)

  Beğen

 26. Eurovision sahnesinde Turkiye olarak yer almak Avrupa Birligi ile alakasi yoktur. Bir sahnede tum ulkelerin ortak ve kendi has olan muzik kulturunu paylasmak amaçdir niyahetyinde. Turkiye mozaikten daha çok ebrudur .. ve kulturumuzun her alinda oldugu gibi muzigimizde bir ebru’dur. Muzigimizi melodilerle kah bati, kah dogu, kah anadolu tinilariyla harmanliyoruz ve guzel çalismalar çikiyor ortaya. Kazanmaktan daha çok dogru yerde dogru zamanda dogru farkliligi yakalmak bence Avrupa halkini tatmin edecektir. Bunun en guzel ornegi zaten Sertab olmustur. Ben ise Turkiye’mizin eurovision platformunda her sene guzel ve kaliteli farklilik getirmesinden yanayim. Taktir edilen bu olacaktir suphesiz. Kenan Dogulu Bey bu kaliteli farkliligi yakalamak için ugrastigina cani gonulden inaniyorum. Basarilar Turkiye !!

  Beğen

 27. TDK. Gülünesi bir kurum ve çok gereksiz bence. Bu işe odaklanmasına bakılırsa hiç de işlevsel değil, yaptıkları. Keşke Atatürk’ün izinde ilerleseydi de bu duruma gelmeseydi. Lüzumsuz işler kurumu olmaktan çıksaydı. KINIYORUM TDK’yi. Çok oturgaçlı götürgeç diyorum. Ve her şeyi açıklıyor zaten bu.

  Beğen

 28. Benim fikrimce sarkının Turkce olmasını isterim cunku bizi daha iyi temsil edeceğine inanıyorum.
  şarkı türçe türkçe türçe türkçe türçe türkçe türçe olmalı:D:D:D:D:D:D

  Beğen

 29. şarkı kesinlikle İNGİLİZCE olmalı!!!! her ne kadar türkiyeyide temsil etse uluslar arası bir yarışma onların anlamadığı bir dille türkiye ne kadar anlatılabilir veya ne kadar temsil edilebilir kii….!

  Beğen

 30. evet ingilizce olmalı.bizi bizden başka anlıyan yok.kendi ülkemizede puan veremiyoruz ki.sertab erner ingilizce il katıldı1. oldu.bizi grurlandırdı.lütven kenan beni duy ingilizce ve hareketli olsun.bakın özge demedi demeyin bu dediklerim olursa ilk 3 ün arasına yada 5 in arasına gireriz.haydi be kenan koçum.git oraya,orayı yık ve grurla geridön.

  Beğen

 31. biz türk oğlu türküz böyle de kalacağız eğerki bir yarışmaya katılıyorsak kendi dilimiz,kültürümüzle katılmalıyız sertab erener ingilizce ile katıldı eğer onun yerine başka bir şarkıyla (türkçe) katılsaydı ve yine aynı efekler verilseydi yine aynı azimi gösterseydi inanın yine 1. olurdu.bence kenan doğulu ingilizce değilde kendi dilimiz olan türkçe ile yarışmaya katılsın. gereken de budur…ama heyhat sakalımız yok ki sözümüz geçsin

  Beğen

 32. kenan abi sana güveniyorum eyer mesajimı alırsan tüm türkiyeye okumanı istiyorum çünki bir lösemi hastasıyım ne olur son isteğimi yap sana güvendiğimi herkeze söyle seni çok seviyorum

  Beğen

 33. aslında cok guzeldık..rakıplerde oyleydi.benim begendım dıger ulkelerde yunanıstan,polonya.bulgarıstandı..sırbıstan ıgrenctı.ukrayna oyle.rusyada fena deıldı.oda ıyıydı.kenanı tutmazdı ama..

  Beğen

 34. ben kenen doğluyu çok beğeniyorum fakat şarkı türçek olsaydı daha güzel ola bilirdi ama ingilizcede güzel 🙂 başarılar kene doğlu…

  Beğen

 35. Arkadaslar,

  ben yeni bir uyeyim burada. Insallah beni araniza kabul edersiniz. Icinizde bana tavsiye edebileceginiz bir forum barindirma url verebilecek varmi? En onemlisi turkce desteginin olmasi tabiiki, cunku ingilizcem yok denecek kadar az. Birde uzun zaman piyasada olsunki gelecegi saglam olsun. Ingilizce hosting veren birkac yerden denedim ama yarisi beni anlamiyor, digerlerinide ben anlamiyorum, ayrica birkac taneside kisa bir sure sonra piyasadan cekildiler.

  Bana onerebileceginiz hangi adresler var? Birkac ozelliginide sayarmisiniz ltf?

  Iyi sohbetler
  Ayln

  Beğen

 36. ya alakasız olacak belki ama hani sırbistanın 2004teki lane moje şarkısı vardı ya ben o şarkıya aşığım.dinleyin mutlaka ama o şarkı benim kimse sahiplenmeye kalkmasın bozuşuruz heeeee.neyse dostlar hepiniz rabbimin aşılmaz korumasına emanet

  Beğen

 37. ya alakasız olacak belki ama hani sırbistanın 2004teki lane moje şarkısı vardı ya ben o şarkıya aşığım.dinleyin mutlaka ama o şarkı benim kimse sahiplenmeye kalkmasın bozuşuruz heeeee.neyse dostlar hepiniz rabbimin aşılmaz korumasına emanet olun

  Beğen

 38. I’ve received e-mail from my acquaintance with invitation to Harkness Private Foundation investment program, I’m investing since 2002 in different HYIP and small investment projects, and I would like to receive some general feedback from anyone who’ve used HPF’s services, and received payment (s) thanks.

  Beğen

 39. I read some of the posts and I think it is a great place! Are you interested in my pleasurable film I have a nice joke for you people! 🙂 What did one cloned sheep say to the other? I am ewe.

  Beğen

 40. he January 19 Committee is a public anti-fascist initiative involving people from various walks of life – workers and teachers, lawyers and journalists, artists and filmmakers, musicians and sociologists. The

  Beğen

Fikrinizi Lütfen Bizimle Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s